Facebook

Newsletter

Víte, jak Vaše tělo protestuje proti dietě?

Přečtěte si » Víte, jak Vaše tělo protestuje proti dietě?

Mnozí z nás jsou ochotní své tělo kvůli kilogramům vysloveně týrat. Že řada lidí jí méně, než by měli, je běžné.

Někteří jsou však ochotní přistoupit na různé typy diet, které jsou často extrémní a diskutabilní, působící spíš jako protestní hladovka.

Počínání takových jedinců vychází z mýtu, s nímž se nutriční terapeuti setkávají často: chceš-li zhubnout, nejez. Tělo se ale takovému postupu brání.

Při nedostatku sacharidů ve stravě dochází k poklesu produkce serotoninu. Důsledkem je nevyrovnaná psychika a ztráta pocitu nasycení. Nejčastějšími projevy jsou výkyvy nálad, krátkodobé deprese, nadměrná chuť k jídlu.

Bolesti hlavy mohou být zapříčiněny řadou potravin a nápojů, tzv. spouštěčů jako alkohol, nápoje s kofeinem, sýr, čokoláda, ořechy a další.

Při nevhodné dietě nás může postihnout i padání vlasů. Hlavním stavebním kamenem vlasů jsou proteiny, dále jsou nutné vitamíny a minerály umožňující biochemické pochody spojené s tvorbou buněk. Pokud je ve stravě nedostatek bílkovin, tělo začne „šetřit“ právě na vlasech, nehtech, pokožce.

Nadváha a obezita nikdy nevzniká náhle. Přichází plíživě, často podporována dalšími faktory jako věk, těhotenství a mateřství, rezignace na sport a pohyb, některá onemocnění, určité skupiny léků a podobně.

Při řešení nadváhy a obezity nejde jen o vzhled a krásu, ale především o zdraví. Je proto nutné přehodnotit svou životosprávu a začít s celkovou změnou životního stylu!

 

Článek použit: 23.1.2014, Mgr. Marie Martiňáková, zdroj: www.svet-potravin.cz